O.D. Lecturing Legacy

Jmenuji se Oldřich Dědek a řízením osudu jsem občanem České republiky. Moji kariérní dráhu hodnotím střízlivě, hodnotu indexu své osobní spokojenosti bych umístil někam výše nad průměrem mezi extrémy fádní šedi a oslnivého blankytu. Zamýšlím-li se nad krédem vystihujícím můj přístup k dostavujícím se výzvám, asi bych se přihlásil k poněkud odevzdanému rčení „Co má být, má být“.

Na poslední štaci mé profesní pouti jsem si užíval slasti a strasti vysokoškolského učitele, který nakonec dosáhl pozice profesora. Měl jsem štěstí na dobré kurzy, dobré kolegy i dobré studenty. Vůči studentům jsem vždy pociťoval závazek férové hry, která jasně vymezuje požadavky na rituál prokazování znalostí během zkoušení. Proto jsem si vždy potrpěl na přehledné učební pomůcky, slangově „handouty“, které by umožňovaly jejich uživatelům hospodařit s časem v dnešní uspěchané době. Také jsem si mnohokrát na sobě ověřil, že srozumitelně sepsaný text je nejlepší ochranou před nesrozumitelným řečněním z přednáškového pódia.

Mám lety nastřádaný pocit, že moje učební pomůcky zdárně plnily své poslání. Proto jsem se je snažil trvale vylepšovat. Rád bych tak činil i nadále. A to nejen během mého zbývajícího působení v roli vysokoškolského učitele, ale i potom, co jako mnohá osoba v důchodovém věku budu hledat smysluplné využití pro nadbytek volného času. Naštěstí soudobé technické vymoženosti, kam patří i osobní webové stránky, umožňují komunikovat s okolním světem kdykoli a odkudkoli.

Někdo po sobě zanechává zasazený strom či postavený dům. Já jsem se rozhodl pro dlouhověkost mých „handoutů“ prostřednictvím těchto webových stránek. Mým motivem je přesvědčení, že dnešní i budoucí ročníky studentů zůstanou v jednom ohledu stále stejné. A to konkrétně ve svém tíhnutí vyhovovat požadavkům učitelů s minimem vynaložených nákladů. Tak tomu bude, i když my tady už nebudem`.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

English
prof. Ing. Oldřich DĚDEK, CSc.
site map
talking slides
Crispy quizzes
video boutique